Институтга ўқишга танлаш тартиби ва қабул қилиш қоидалари
Ўқишга танлаш ва қабул қилиш тартиб-қоидалари Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2014 йил 03 июндаги 141-сонли Қарори ҳамда Ички ишлар вазирлигининг идоравий-ҳуқуқий ҳужжатлари талаблари асосида амалга оширилади.
Жумладан, институтдаги кундузги таълимга ўқишга, ёши ўн саккиздан кичик ва йигирма бешдан катта бўлмаган, шу жумладан йигирма беш ёшдаги ҳам, ўрта, ўрта-махсус ёки касб-ҳунар маълумотга эга, бўйи 165 сантиметрдан паст бўлмаган Ўзбекистон Республикаси фуқароси бўлган эркаклар қабул қилинади.
Институтга ўқишга кириш истагида бўлган фуқаролар ҳар йили 15 ноябрдан қабул йилининг 15 февралига қадар ариза билан доимий прописка жойи бўйича ички ишлар органларига мурожаат этадилар.
Ариза орқали мурожаат этган номзодлар билан биринчи навбатда дастлабки танлаш тадбирлари, жойлардаги ИИББ ва ИИБларда тузилган ишчи гуруҳлари томонидан 15 ноябрдан 1 апрелга қадар ўтказилади.
Институтга (хизматга) қабул қилиш тартиби
Институтга (хизматга) қабул қилиш тартиби Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 29 ноябрдаги ПҚ-3413-сонли Қарори ҳамда Ички ишлар вазирлигининг идоравий-ҳуқуқий ҳужжатлари талаблари асосида амалга оширилади.
Жумладан хизматга танлов асосида, ихтиёрий тартибда ёши ўн саккиздан кичик ва ўттиздан катта бўлмаган, шу жумладан ўттиз ёшдаги ҳам, тегишли маълумотга эга, шахсий ва ишчанлик сифатлари, соғлиғининг ҳолати ва жисмоний тайёргарлиги бўйича ходимнинг хизмат мажбуриятларини бажаришга қодир бўлган бўйи
165 сантиметрдан паст бўлмаган эркаклар ва 160 сантиметрдан паст бўлмаган аёллар Ўзбекистон Республикаси фуқаролари қабул қилинади.
Эркаклар ички ишлар органларидаги хизматга киргунига қадар Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучларидаги муддатли ҳарбий хизматни ёки сафарбарлик чақируви резервидаги ҳарбий хизматни ўташи ёхуд олий ўқув юртларида ҳарбий тайёргарликдан ўтиши керак. Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги олий таълим муассасаларига ўқишга кирувчилар учун ушбу талаб ўрнатилмайди.
Зарур бўлган ҳолларда, Ўзбекистон Республикаси ички ишлар вазири томонидан белгиланадиган рўйхати бўйича ички ишлар органларининг айрим бўлинмалари ва ташкилотларига хизматда бўлишнинг энг юқори ёшига тўлган пайтида кўп йиллик хизмати учун пенсия олиш ҳуқуқига эга бўладиган ўттиз ёшдан катта бўлган фуқаролар қабул қилиниши мумкин.
Хизматга ёки Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги олий таълим муассасаларига ўқишга кириш истагини билдирган шахс доимий прописка жойи бўйича ички ишлар органларига Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 29 ноябрдаги ПҚ-3413-сонли Қарори билан тасдиқланган “Ички ишлар органларида хизматни ўташ тартиби тўғрисидаги Низом”нинг 7-бандида белгиланган ҳужжатларни тақдим этади.
Хизматга қабул қилиш номзоднинг доимий прописка жойи бўйича ички ишлар органлари томонидан дастлабки ва якуний танловлар асосида амалга оширилади. Танловларни ташкил этиш ва ўтказиш учун ички ишлар органларида қабул комиссиялари тузилади.
Танловлар номзоднинг хохишига кўра давлат, қорақалпоқ ёки рус тилларида ўтказилади.
Дастлабки танлов тадбирлари қуйидагиларни ўз ичига олади:
дастлабки суҳбат;
психологик тест;
умумжисмоний тайёргарлик даражасини баҳолаш.
Дастлабки танловлардан муваффақиятли ўтган номзодларнинг шахсий ҳужжатлар йиғма жилдларини расмийлаштириш ички ишлар органларининг кадрлар бўлинмалари томонидан амалга оширилади. Номзоднинг тегишли ҳужжатларини тўлиқ расмийлаштирилганидан сўнг, унга хизматга яроқлилик даражасини аниқлаш мақсадида ҳарбий-тиббий комиссиясига йўлланма берилади.
Шахсий ҳужжатлар йиғма жилди тўлиқ расмийлаштирилиб, ҳарбий-тиббий комиссия томонидан хизматга яроқли деб топилган тақдирдагина, номзод якуний танловга қўйилади.
Якуний танлов номзод билан якка тартибдаги суҳбат шаклида ўтказилиб, суҳбат давомида унинг ақлий салоҳияти, хизмат ўташга руҳан тайёрлиги, киришимлилиги, шунингдек ходим учун зарур бўлган бошқа маънавий-ахлоқий ва касбий жиҳатдан муҳим хислатлар баҳоланади.
Якуний суҳбат натижаларига кўра номзоднинг хизматга касбий жиҳатдан яроқлилиги тўғрисида хулоса чиқарилади.
Танловда иштирок этадиган номзодларнинг сони чекланмайди. Якуний танловда, қоида тариқасида, бир лавозимга камида иккита номзод иштирок этиши лозим.
Хизматга, мавжуд бўш лавозимларни ҳисобга олган ҳолда якуний танлов натижаларига кўра якка тартибдаги суҳбатдан муваффақиятли ўтган номзодлар қабул қилинади.
Институтдаги ўқитувчи лавозимларини эгаллаш учун танловда тегишли мутахассислик бўйича олий маълумотга (магистр, дипломли мутахассис) эга бўлган Ўзбекистон Республикаси фуқаролари қатнашиши мумкин.
Шу ўринда, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 29 ноябрдаги ПҚ-3413-сонли Қарорига асосан ҳозирда юқорида келтирилган меъёрий ҳужжатлар қайта ишлаб чиқилаётганлиги сабабли, хизматга, ўқишга қабул қилиш тартиби ва қоидаларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилиши мумкин.

Порядок отбора правила приёма на учёбу в Институт
Правила, регламентирующие порядок набора и поступления на учебу осуществляются согласно требованиям Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 03 июня 2014 года за № 141 и ведомственно-правовых актов Министерства внутренних дел.
В частности, на очное обучение принимаются лица мужского пола, являющиеся гражданами Республики Узбекистан, не моложе восемнадцатилетнего возраста и не старше двадцати пяти лет, включительно,  имеющие среднее, среднее специальное или профессиональное образование.
Граждане, изъявившие желание поступить на очное отделение Института каждый год, начиная с 15 ноября и не позднее 15 февраля приемного года,  представляют в орган внутренних дел  по месту своей постоянной прописки заявление о поступлении на учебу.
Кандидаты,  подавшие заявление привлекаются со стороны рабочих групп  ГУВД и УВД по месту их постоянной прописки  для проведения с ними в первую очередь первоначального отбора, начиная с 15 ноября и до 1 апреля включительно.
Порядок приёма (на службу) в Институт
Порядок приёма (на службу) в Институт осуществляется на основе требований Постановления Президента Республики Узбекистан от 29 ноября 2017 года за №ПП-3413 и  ведомственно-правовых актов Министерства внутренних дел.
В частности, на конкурсной основе в добровольном порядке принимаются лица, являющиеся гражданами Республики Узбекистан независимо от их половой принадлежности,  не моложе восемнадцатилетнего возраста и не старше тридцати лет, имеющие соответствующее образование, обладающие требуемыми личностными и деловыми качествами, состоянием здоровья и физической подготовкой, способными выполнять порученные им служебные обязанности,  ростом  для мужчин не ниже 165 сантиметров, а для женщин .не ниже 160 сантиметров.
Мужчины до поступления на службу должны отслужить срочную военную службу в Вооруженных Силах Республики Узбекистан или военную службу в мобилизационном призывном резерве либо пройти военную подготовку в высших образовательных учреждениях. Для поступающих в высшие образовательные учреждения Министерства внутренних дел Республики Узбекистан данное требование не устанавливается.
В необходимых случаях, в отдельные подразделения и организации органов внутренних дел, перечень которых определяется министром внутренних дел Республики Узбекистан, могут приниматься граждане старше тридцати лет, если они к моменту достижения предельного возраста состояния на службе будут иметь право на пенсию за выслугу лет.
В соответствии с пунктом 7 «Положения о порядке прохождения службы в органах внутренних дел», утвержденного  Постановлением Президента Республики Узбекистан от 29 ноября 2017 года за №ПП-3413 лицо, изъявившее желание поступить на учебу в высшие образовательные учреждения Министерства внутренних дел Республики Узбекистан, представляет в органы внутренних дел по месту своей постоянной прописки соответствующие документы.
Прием кандидата на службу осуществляется путем проведения предварительного и итогового отбора органами внутренних дел по месту постоянной прописки кандидата. Для организации и проведения конкурсов органы внутренних дел создают приемные комиссии.
Конкурсы по желанию кандидата могут проводиться на государственном, каракалпакском или русском языках.
Мероприятия по предварительному отбору включают в себя:
первичное собеседование;
психологическое тестирование;
оценка общефизической подготовленности.
Оформление личных дел кандидатов, успешно прошедших предварительный отбор, осуществляется кадровыми подразделениями органов внутренних дел. По окончанию полного оформления соответствующих документов кандидата ему выдается направление на военно-врачебную комиссию для определения степени годности к службе.
К итоговому отбору кандидат допускается в случае полного оформления его личного дела и признания годным к службе заключением военно-врачебной комиссии.
Итоговый отбор проводится в форме индивидуального собеседования с кандидатом, в ходе которого оцениваются уровень его интеллектуального развития, психологическая готовность к прохождению службы, коммуникабельность, а также другие духовно-нравственные и профессионально важные качества, необходимые для сотрудника.
По результатам итогового отбора выносится заключение о профессиональной пригодности кандидата к службе.
Количество кандидатов, участвующих в конкурсе, не ограничивается. В итоговом отборе, как правило, должно принимать участие не менее двух кандидатов на одну должность.
По результатам итогового отбора на службу принимаются кандидаты, успешно прошедшие индивидуальное собеседование с учетом имеющихся вакантных должностей.
Лица, являющиеся гражданами Республики Узбекистан,  поступающие в Институт на вакантную должность преподавателя и  имеющие высшее образование (магистра, диплома специалиста), могут также участвовать в конкурсе.
В связи с принятием Постановления Президента Республики Узбекистан от 29 ноября 2017 года за № ПП-3413 и по причине пересмотра вышеуказанных нормативных документов на основании данного постановления в порядок и правила приема на службу и на учебу в них могут быть внесены соответствующие изменения и дополнения.